یونسکو با کارشکنی در قبال کنگره فلسفه اعتبار اخلاقی خود را از دست داد
88 بازدید
تاریخ ارائه : 12/27/2012 9:45:00 AM
موضوع: فلسفه

خبرگزاری فارس: مدیر مؤسسه معارف وحی و خرد گفت: یونسکو تحت تأثیر صهیونیسم، تعهد خود را در روز جهانی فلسفه در ایران را زیر پا گذاشت و اعتبار اخلاقی و علمی خود را از دست داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی نصیری، مدیر مؤسسه معارف وحی و خرد در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص مسأله کناره‌گیری یونسکو از برگزاری همایش روز جهانی فلسفه اظهار داشت: یونسکو باید در بُعد منطقه‌ای و جهانی یک اصل اولیه را رعایت کند و آن گره نزدن مسائل علمی، فرهنگی، معنوی با مسائل سیاسی است و در غیر این صورت نیز باید بر اساس مبانی و موازین صحیح حرکت کند.
وی افزود: با توجه به تکثر ادیان و اندیشه‌های گوناگون، اصول کلی و مشترکی در دنیا وجود دارد که پایبندی به آن اصول، از اخلاق انسانی و حرکت به سوی عدالت و ارزش‌های اخلاقی شمرده می‌شود و این حرکت یونسکو برخلاف اصول و ارزش‌های اخلاقی و به منظور منزوی کردن ایران بوده است.
مؤلف «رابطه قرآن و سنت»، خاطر نشان کرد: رعایت اصول اخلاقی در حوزه مسائل علمی از مقوله‌های فرهنگی محسوب می‌شود و بسیار حساس‌تر از دیگر حوزه‌هاست، بنابراین در بیان اصل دوم گفته می‌شود که اگر در بُعد جهانی، سیاست به حوزه علم و فرهنگ متصل شود و گره بخورد، دیگر نباید بر اساس نظریه ماکیاول عمل شود که درغیر این صورت ارزش‌ها جای ضد ارزش‌ها را در جامعه خواهد گرفت.
مدیر مؤسسه معارف وحی و خرد تصریح کرد: اگر همه دنیا برای ظلم و ستم کردن به یک کشوری دست به دست هم بدهند و خواستار منزوی کردن ملتی باشند و عالمان و فرهیختگان آن‌ها نیز با یکدیگر هم صدا بشوند، این نشان از آن است که حوزه سیاست در مسیر ضد ارزش حرکت می‌کند و در نتیجه اصول مسائل علمی و معنوی را نیز از بین می‌برد.
مؤلف «مکتب تفسیری صدر المتالهین» گفت: یونسکو در صورت ادامه دادن به این مسئله، با مرگ ارزش‌های اخلاقی خود در حوزه علم و فرهنگ مواجه می‌شود و تردیدی در این کناره‌گیری آن‌ها از همایش روز جهانی فلسفه نیست که آن‌ها تحت تأثیر محافل صهیونیست قرار گرفته‌اند اما آن‌ها بطور صادقانه می‌توانستند به دنیا بگویند که کاری به مسائل سیاسی ندارند.
نصیری در ادامه افزود: ایران پایگاه و بستر اصلی تفکرات فلسفی، مخصوصا اسلامی در جهان است و اندیشمندان و فرهیختگان فلسفه نیز عمل زشت آنها را پذیرا نیستند.
این پژوهشگر دینی با اشاره به آیه «کَم مِّن فِئَةٍ قَلِیلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً کَثِیرَةً بِإِذْنِ اللهِ وَاللهُ مَعَ الصَّابِرِینَ» گفت: اگر همه دنیا برای انزوا کردن یک ملت و کشوری که بر مدار حق است و محکم ایستاده است، قصد ترک او را بکند، در یک روزی نیز این اتفاق برای او خواهد افتاد.
مدیر مؤسسه معارف وحی و خرد در ارتباط با فرمایش امام باقر (ع) به جابر جعفی گفت: روزی امام باقر (ع) به جابر گفت: ای جابر! خودت را بر قرآن عرضه دار و ببین که رفتار و منشت با قرآن منطبق است یا نه؛ اگر منطبق بود بنابراین تو پیروز هستی هر چند که همه دنیا با تو مخالف باشند و در غیر این صورت تو شکست خورده هستی هر چند همه دنیا با تو موافق باشند.
وی در پایان سخن خود خاطرنشان کرد: اگر مراکز و محافل علمی به سوی سیاست غیر اخلاقی کشیده شوند باعث خسارت خودشان می‌شوند و از طرفی نیز عقلا و فرهیختگان دنیا نیز عمل آنها را قبیح می‌شمارند و در تاریخ ماندگار می‌شود.